जब डाक्टरले काटिएको हात जीवित राख्न खुट्टामा जोडिदिए..

रेडियो काठमाण्डु
  • ख-
  • ख+

बेइजिङ, १० असार । डाक्टरलाई संसारमा भगवानको दर्जा दिइएको छ किनभने अन्तिम क्षणमा बिरामीको ज्यान बचाउने उनीहरू नै हुन् ।

तर आजका डाक्टरहरूले त्यसभन्दा एक कदम अगाडि बढेर केही चमत्कार पनि देखाउन थालेका छन् । चीनमा पनि यस्तै भएको छ, जहाँ चिकित्सकको टोलीले विरामीको काटिएको हात खुट्टामा जोडेर एक महिनासम्म जीवित राखेको छ । हालै मोरबिड नलेज नामक ट्वीटर पोस्ट मार्फत डाक्टरहरूको यो अद्भुत प्रयासको बारेमा थाहा पाएपछि मानिसहरू छक्क परेका छन्।

यस ट्वीटमा चिनियाँ डाक्टरहरूले बिरामीको काटिएको हातलाई कसरी जीवित राख्न बिरामीको खुट्टामा टाँसेर राखेको बताइएको छ। चिनियाँ कारखानाका एक कामदारको देब्रे हात मेसिनले काटेको थियो । त्यसपछि डाक्टरहरूले यो बायाँ हातलाई बिरामीको खुट्टाले सिलाए, जसले गर्दा हातलाई खुट्टाको धमनीबाट रगत आपूर्ति हुन्छ र हात जीवित रहन्छ।

खुट्टामा जोडिएको यो हातको तस्बिर सामाजिक सञ्जालमा तिब्र गतिमा भाइरल भइरहेको छ र वास्तवमा यस्तो हुन सक्छ कि भनेर देखेर मानिसहरु छक्क परेका छन् ।खुट्टाले सिलाई गर्दा हात तातो हुन्थ्यो र रगतको आपूर्ति हुन्थ्यो, तर त्यहाँ कुनै स्नायु जोडिएको थिएन, त्यसैले यो सुन्न रह्यो।

खुट्टाको कुरा गर्ने हो भने खुट्टाको अवस्था सामान्य थियो तर उनी भारी महसुस गर्थे। जब हात ठीक भयो, एक महिना पछि, डाक्टरहरूले फेरि शल्यक्रिया गरे र बिरामीको हातलाई बिरामीको देब्रे काँधमा जोडिदिए र यो शल्यक्रिया सफल भएपछि उनको धेरै प्रशंसा भयो।

अस्पतालबाट डिस्चार्ज भएपछि उनको हातमा धेरै हलचल भएको र उनी हातलाई धेरै डिग्रीसम्म झुकाउन सक्षम भएको उक्त व्यक्तिले बताए । एक महिनादेखि खुट्टामा टाँसिएका कारण हातको स्नायु प्रक्रिया कम भएकोले बिरामीको हात पूर्ण रूपमा सक्रिय हुन कम्तिमा ६ महिना लाग्ने चिकित्सकहरू बताउँछन् ।

कुनै सल्लाह, सुझाव वा प्रतिकृयाको लागि 921radiokathmandu@gmail.com मा इमेल पठाउन सक्नुहुन्छ ।
प्रतिक्रिया दिनुहोस्