पाकिस्तानी पुर्व प्रधानमन्त्री खान लाहौरबाट पक्राउ, यस्तो छ तोषखाना मुद्धा

रेडियो काठमाण्डु
  • ख-
  • ख+

इस्लामबाद, २० साउन । पाकिस्तानका पूर्वप्रधानमन्त्री इमरान खानको कठिनाइ बढेको छ ।

इमरान खानलाई जिल्ला सत्र अदालतले तोशाखाना मुद्दामा दोषी ठहर गरे पछि उनको कठिनाई बढेको हो । यस मुद्दामा उनलाई तीन वर्षको जेल सजाय सुनाइएको छ । सजायको घोषणा लगत्तै इस्लामावाद प्रहरीले इमरानलाई लाहोरबाट पक्राउ गरेको बताइएको छ ।

के हो तोशाखाना प्रकरण ?

वास्तवमा, पाकिस्तानको कानून अनुसार, विदेशी राज्यका गणमान्य व्यक्तिहरूबाट प्राप्त कुनै पनि उपहार राज्य डिपोजिटरी अर्थात् तोशाखानामा राख्नुपर्छ। यदि राष्ट्र प्रमुखले उपहार राख्न चाहन्छ भने, उसले यसको मूल्य बराबर रकम तिर्नुपर्नेछ। यो लिलामी प्रक्रिया मार्फत निर्णय गरिन्छ। यी उपहारहरू कि त तोषाखानामा जम्मा हुन्छन् वा लिलामी गर्न सकिन्छ र यसबाट कमाएको पैसा राष्ट्रिय कोषमा जम्मा हुन्छ।

पाकिस्तान तहरीक(ए(इन्साफ ९पीटीआई० पार्टीका प्रमुख खानलाई राज्य भण्डार, तोशाखानाबाट सहुलियत मूल्यमा प्राप्त भएको महँगो ग्राफ रिस्ट घडीलगायत उपहारहरू किनेको र उनी प्रधानमन्त्री हुँदा नाफामा बेचेको आरोप लगाइएको छ। इमरान खानले आफ्नो आधिकारिक भ्रमणका क्रममा करिब १४ करोड रुपैयाँ बराबरको ५८ उपहार पाएका थिए । यी महँगो उपहारहरू तोशाखानामा जम्मा गरिएका थिए। पछि इमरान खानले सस्तो मूल्यमा तोशाखानाबाट किनेर बजारमा महँगो मूल्यमा बेचेका थिए । उनले यो सम्पूर्ण प्रक्रियाका लागि सरकारी कानुनमा पनि परिवर्तन गरेका छन् ।

मिडिया रिपोर्टका अनुसार इमरानले ती उपहारहरू तोशाखानाबाट २।१५ करोडमा किनेका थिए र बेचेर ५।८ करोड रुपैयाँ नाफा कमाए। यी उपहारहरूमा एउटा ग्राफ घडी, एक जोडी कफलिङ्क, एउटा महँगो कलम, एउटा औंठी र चारवटा रोलेक्स घडीहरू थिए। गत वर्ष अक्टोबरमा पाकिस्तानको निर्वाचन आयोग ९भ्ऋए० ले बिक्रीको विवरण साझा नगरेकोमा उनलाई अयोग्य घोषित गरेको थियो।

कुनै सल्लाह, सुझाव वा प्रतिकृयाको लागि 921radiokathmandu@gmail.com मा इमेल पठाउन सक्नुहुन्छ ।
प्रतिक्रिया दिनुहोस्